Dobór odzieży rowerowej

Ponoć nie ma złej pogody na rower, jest tylko… niewłaściwie ubrany rowerzysta. Biorąc pod uwagę ogrom oferty jaką proponują nam producenci odzieży rowerowej, trudno się z tym nie zgodzić. Oto kilka rad jak dobrać ubrania, by podczas przejażdżki nie zaskoczyła nas pogoda.

Z pewnością część osób pomyśli: „Po co mi specjalistyczne ubranie na rower, skoro jeżdżę tylko rekreacyjnie?”. No cóż, nie wymagamy, aby jadąc do pracy, wkładać na siebie aerodynamiczny kombinezon, ale nawet dla rowerzystów miejskich istnieją dedykowane produkty, które podnoszą komfort jazdy na rowerze.


Na cebulkę

Generalna zasada doboru ubrań rowerowych mówi, że lepiej założyć na siebie kilka cieńszych warstw, niż jedną grubą. Takie podejście daje nam o wiele więcej opcji odpowiedniego doboru stroju w zależności od warunków, ale też pozwala na lepsze dopasowanie się do zmieniającej się aury podczas przejażdżki.

Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, że zaczynamy wycieczkę lub trening wcześnie rano, gdy temperatura oscyluje wokół 8-9 stopni Celsjusza, a kończymy po 2-3 godzinach, gdy wiosenne słońce ogrzeje powietrze o 10 stopni. Jeśli włożymy tylko podkoszulkę i grubą kurtkę lub bluzę, to na starcie będzie nam komfortowo, możemy być jednak pewni, że pod koniec jazdy mocno się zgrzejemy. Jednak ściągając kurtkę w takich warunkach narażamy się na pewne przeziębienie.

Dlatego warto zakładać na siebie trzy (a czasem nawet cztery warstwy odzieży). Po pierwsze: bieliznę termiczną, która zapewni nam podstawowy komfort, a także ułatwi odprowadzanie potu ze skóry; po drugie: koszulkę; po trzecie bluzę chroniącą przed chłodem: po czwarte: lekką kurtkę przeciwdeszczową lub kamizelkę chroniącą przed wiatrem. Tak ubrani możemy reagować na zmieniające się warunki ściągając lub zakładając po jednej warstwie.


Jakie materiały?

Wybór odzieży dedykowanej rowerzystom ma jedną niezaprzeczalną zaletę – ubrania takie są wykonane z materiałów idealnie dostosowanych do tego typu aktywności fizycznej. Od bielizny czy skarpet, poprzez spodenki i koszulki, aż po zimową grubą odzież dostajemy produkty, które zapewnią nam najwyższy komfort. Nowoczesne ubrania wykonane są zazwyczaj ze sztucznych materiałów (co w przeszłości kojarzyło się nie najlepiej), ale nowoczesne technologie sprawiają, że właśnie takie tkaniny idealnie odprowadzają nadmiar wilgoci, regulują temperaturę ciała, ale też doskonale dopasowują się do sylwetki rowerzysty podczas jazdy i sprawiają, że nawet długie przejażdżki nie kończą się przykrymi otarciami.


Na miasto

No właśnie, a co ze wspomnianą odzieżą dla rowerzystów miejskich? Coraz częściej producenci myślą o ofercie dedykowanej właśnie im. Na pierwszy rzut oka ubrania takie nie różnią się od tych noszonych na co dzień. To co zapewnia ich przewagę to subtelne różnice kroju (inaczej wszyte rękawy, dłuższy tył koszuli czy kurtki, wyższy stan spodni) i użyte materiały. Dzięki takiej odzieży możemy być pewni, że podczas jazdy nic nie będzie krępowało nam ruchów, nie będziemy martwić się o odkryte plecy, a deszcz nie sprawi, że przemokniemy do suchej nitki.

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz!

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz do wpisu.