Jak dbać o rower – eksploatacja roweru

Kupując rower liczymy na to, że przez wiele lat będzie służył nam bezawaryjnie. To możliwe, ale musimy pamiętać o odpowiednim traktowaniu naszego jednośladu. Dzięki kilku prostym, rutynowym czynnościom uda nam się zachować jego sprawność.

 

Regularne przeglądy roweru

To być może wyda się truizmem, ale nic tak nie pomaga kondycji roweru, jak regularna troska. Absolutne minimum to kompleksowy przegląd jednośladu raz w roku. To powinno wystarczyć, jeśli nie jeździmy na rowerze wyjątkowo dużo i nie eksploatujemy go w ekstremalnych warunkach (błoto, woda, kurz czy śnieg). W trakcie takiego przeglądu powinniśmy sprawdzić stan napędu – działanie i stan przerzutek, stan linek oraz pancerzy, zużycie łańcucha i zębatek; stan hamulców – zużycie klocków czy okładzin hamulcowych, stan przewodów hydraulicznych czy linek oraz pancerzy, zużycie tarcz; kondycję kół – to czy są proste, luzy łożysk, stan obręczy, opon i dętek; stan wszystkich łożysk – sterów, suportu.

Oczywiście nie każdy ma czas i umiejętności, aby taki przegląd zrobić samemu. Zadbajmy jednak o to, by przynajmniej raz w roku (a najlepiej dwa razy – po zakończeniu sezonu i przed rozpoczęciem kolejnego) nasz rower trafił do wyspecjalizowanego warsztatu na gruntowny serwis.

 

Codzienna dbałość o rower

Aby taki przegląd nie skończył się wymianą połowy komponentów, warto na co dzień kontrolować stan roweru, by zawczasu reagować na pojawiające się symptomy zużycia części. Poniżej przedstawiamy kilka prostych czynności, które możemy (i powinniśmy) wykonywać we własnym zakresie:

 

  • przed każdą jazdą sprawdź ciśnienie powietrza w kołach. Jazda na niedopompowanych oponach może skończyć się przebiciem dętki czy uszkodzeniem obręczy;
  • kontroluj stan zużycia klocków hamulcowych. Doprowadzając do nadmiernego zużycia hamulców ryzykujesz nie tylko uszkodzenie obręczy lub tarcz hamulcowych, ale też narażasz swoje bezpieczeństwo;
  • upewnij się, że wszystkie śruby roweru są dobrze dokręcone. Sprawdzaj czy nie ma luzów, szczególnie na sterach, suporcie oraz czy wspornik kierownicy i sztyca są odpowiednio dokręcone;
  • jeśli rower jest wyposażony w amortyzator, kontroluj jego stan. Czy działa on prawidłowo w pełnym zakresie oraz czy nie wydaje podejrzanych dźwięków;
  • sprawdzaj zużycie łańcucha. Za pomocą prostego przyrządu (do kupienia w każdym sklepie rowerowym) sprawdzaj, czy łańcuch nie jest już zbyt mocno rozciągnięty. Zużyty łańcuch niszczy zębatki i może narazić Cię na poważne koszty. Zadbaj też o jego regularne właściwe smarowanie.

 

I na koniec rada chyba najważniejsza: zawsze utrzymuj swój rower w czystości! Nic tak nie skraca życia roweru, jak brud osadzający się na jego elementach. Pamiętaj jednak, że woda nie służy rowerowi, a kąpiel za pomocą myjki ciśnieniowej czy ogrodowego węża wypłukuje smar i przyspiesza zużycie elementów ruchomych. Najlepiej rower myć wodą z dodatkiem odpowiedniego detergentu za pomocą gąbki. Trzeba też pamiętać, aby po tym wytrzeć cały jednoślad do sucha.

Dzięki tym kilku prostym poradom mamy duże szanse, że nasz rower będzie nam wiernie i bezawaryjnie służył latami, niezależnie od intensywności eksploatacji.

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz!

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz do wpisu.