Wypoczynek na dwóch kółkach – korzyści płynące z jazdy na rowerze

Każdy nieraz słyszał, że sport to zdrowie, bez ruchu fizycznego czujemy się źle, jesteśmy zmęczenie i ospali, nie mamy energii i pogody ducha. Jazda na rowerze dla niektórych to wyczynowy sport umożliwiający zdobywanie coraz to lepszych osiągnięć, dla innych sposób spędzania wolnego czasu, forma ruchu w otoczeniu przyrody oraz sposób oderwania się od codziennych obowiązków.

 

Poprzez regularną jazdę na rowerze poprawimy swoje samopoczucie i zdrowie – spalimy zbędne kalorie – przykładowo godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić ok. 400 kalorii. Pobudzone do pracy mięśnie pobierają zapasy energii z komórek tłuszczowych, dzięki czemu nie tylko chudniemy, ale też normalizuje się poziom cukru we krwi. Obniżamy poziom „złego cholesterolu”, wzmacniamy mięśnie pleców, poprawiamy funkcjonowanie mózgu, zwiększamy pojemność płuc – krew jest bardziej dotleniona, a serce lepiej pracuje.

jazda na rowerze

Jazda na rowerze – doskonały sposób na wolny czas

Zwiększa się tym samym wydolność organizmu. Wzrasta wytrzymałość i siła mięśni. Dzięki systematycznej jeździe na rowerze poprawimy swoją kondycję, będziemy czuć się lepiej i wyglądać lepiej.

 

Jeździć można samemu lub w grupie, wobec czego to również dobry sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną, przyjaciółmi. Pamiętajmy również, że rower może być traktowany jako przyjazny środowisku środek transportu, który pozwala nam rozładować napięcie nagromadzone przez cały dzień, dodatkowo to wspaniały i niezawodny sposób na wszechobecne korki. Nie musimy stać w korkach i nie musimy się nimi stresować.

Rower - doskonały sposób na miejskie korki

Rower – doskonały sposób na dojazd do pracy i miejskie korki.

Przejażdżki w otoczeniu przyrody sprawią, że wyciszymy się i oderwiemy od zgiełku miasta, będziemy bardziej odporni na zmęczenie i lepiej zniesiemy wszelkie sytuacje stresowe. Toteż nie tylko skorzysta na tym nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Świeże powietrze, spokój jakiego można zaznać w lesie redukują stres i działają jak najlepsza psychoterapia. Jazda na rowerze jak każda forma wysiłku fizycznego wyzwala endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.

Można by wymieniać szereg zalet płynących z jazdy na rowerze, jednakże najlepiej przekonać się o tym samemu i czym prędzej wybrać się do sklepu rowerowego, w którym dobierzemy rower, odpowiednio do naszych potrzeb. Niewątpliwie jest to jedna z ważniejszych rzeczy, które trzeba zrobić przed rozpoczęciem swojej przygody z rowerem.

 

 

Odpowiednio dobrany rower zapewni nam optymalny komfort jazdy. Dodatkowo nie możemy zapominać o bezpieczeństwie jazdy, czyli powinniśmy doposażyć rower w niezbędne oświetlenie, by być widocznym na drodze, nałożyć kask – by uchronić się przed urazem głowy, na skutek ewentualnego upadku. Pamiętajmy by zawsze na wycieczkę rowerową wziąć ze sobą zapasową dętkę, butelkę wody, ubrać się odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych. Każda forma aktywności fizycznej wymaga odpowiedniego przygotowania i dostosowania treningu do swoich możliwości i potrzeb.

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz!

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz do wpisu.